*3122

# ניתוח

ניתוח להרמת עפעפיים

פתרון ארוך טווח למראה צעיר, בריא ורענן

תל אביב | ירושלים | באר שבע | חיפה

מהי צניחת עפעפיים?

העור סביב העיניים דק משאר חלקי הפנים ולכן סימני הזדקנות ראשונים בעור ניכרים דווקא בעיניים, ומתבטאים באובדן נפח, בקמטוטים וקמטים, בשקעים או נפיחויות, ובעפעפיים נפולים, שלעיתים מקטינים את מפתח העין ומעניקים להן מראה עייף ומבוגר.

צניחת עפעפיים אינה מתבטאת רק בשינוי אסתטי תוך פגיעה בנראות החיצונית,  ולעיתים אף עשויה לפגוע בשדה הראיה, תוך חסימה או הסתרה חלקית של ציר הראייה. מכאן שטיפול בצניחת העפעפיים מהווה מזור בריאותי ולא רק אסתטי. בנוסף, "העיניים הן החלון לנשמה". דרכן אנו מספרים בלי מילים על רגשותינו ועל האופי שלנו. שינוי במפתח העיניים, עשוי לגרום לפגיעה משמעותית בדימוי העצמי.

למידע נוסף
לפני
אחרי

מהן השפעות הגיל על העפעפיים?

רפיון וצניחת העור סביב העפעפיים הם תוצאה של גיל, גנטיקה והשפעות חיצוניות של הסביבה.

 1. אובדן נפח – הפחתה בייצור חומצה היאלורונית בגוף, ובייצור החלבונים קולגן ואלסטין וכן אובדן מסת עצם ודילול שומן, גורמים לאזור סביב ארובת העין לאבד מנפחו ולעור שמסביב להיות רפוי יותר. כיוון שאין נפח שיחזיק את העור, כוח הכבידה משפיע על נפילה של העפעפיים.
 2. רפיון החיבור בין השריר לעפעף – השריר המרכזי שאחראי על הרמת העפעף אינו מצליח לתפקד בצורה אופטימלית.
 3. היווצרות עודפי עור ושומן באזור העפעפיים העליונים ו/או התחתונים – עקב אובדן אלסטיות, רפיון הרקמות הרכות ושינויים בטונוס שרירי הפנים ונפח השומן המצוי באזור ארובת העין.
למידע נוסף

סוגי צניחת עפעפיים

 1. פטוזיס –  צניחת עפעפיים קשורה בדרך כלל למצב המכונה פטוזיס. זהו מצב קליני שעשוי להתבטא בתופעה אסתטית ועד הפרעה תפקודית, בה צניחת העפעפיים עלולה לחסום את שדה ראייה. הגורם המרכזי לפטוזיס הוא ירידה בתפקוד השריר שמרים את העפעף (קיימות סיבות שונות לפגיעה תפקודית זו). התופעה עשויה להופיע בעין אחת או בשתיהן ובחומרה שונה. הסיבה לצניחה של עפעף אחד היא לרוב א-סימטריה מולדת, או א-סימטריה שנוצרת עקב גירוי מכאני, כמו הרכבת עדשות מגע. התופעה אינה נחלת המבוגרים בלבד – גם ילדים יכולים לסבול ממנה.
 2. עודפי עור ושומן – בעיה אסתטית שעלולה להחריף במקרים של מאמץ מוגבר של שרירי המצח בניסיון לפקוח את העיניים.

לעיתים, אין מדובר בצניחת העפעפיים כי אם בצניחת הגבות. הדבר מתבטא במיקום גבות נמוך, מלווה במצח חרוש קמטים. בניסיון בלתי מודע, שרירי המצח מנסים לפצות על ההפרעה לשדה הראיה על-ידי הרמת הגבות.

טיפול בצניחת עפעפיים תלוי בגורם הבסיסי ובחומרת המצב. בהידרש התערבות כירורגית מטפלים בשרירים או ברקמות האחראים על תנועת העפעפיים, בהליך הכולל הסרת עודפי עור, שרירים ושומן מהעפעפיים.

קיימים סוגים שונים של הליכים להרמת עפעפיים:

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים הוא הליך בעל חשיבות רפואית רבה, היות שעפעף נפול גורם לצמצום שדה הראייה, לאימוץ שרירי המצח עד לכדי כאבי ראש ועשוי לגרום גם לעייפות העיניים.

קיימים גורמים שונים להערכת מידת צניחת העפעפיים. בדיקה והערכה מתבצעת על ידי רופא מומחה, המקבל החלטה באם יש צורך הרפואי בהרמת העפעפיים. ההליך הניתוחי כולל הסרת עודפי עור ובמידת הצורך הסרה חלקית של שריר ושומן עודף.

בעקבות ההליך חל שיפור משמעותי בחסימת ראייה הנגרמת על ידי צניחת עפעפיים.

ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים

העפעפיים התחתונים הם איבר מורכב: מרכז הפנים והלחיים תלויים בהם. בשל כך, הכוחות הפועלים על הפנים משפיעים על הצורה והמראה הכללי של הפנים. בנוסף, שק הדמעות ממוקם בסמוך לעפעף התחתון, ולכן כל הליך ניתוחי דורש זהירות יתרה והבנה מעמיקה של המבנה ותפקוד מרכז הפנים והעפעפיים התחתונים.

הבעיות האופייניות לעפעף התחתון כוללות עודף עור, בלט של השומן הארובתי, והופעת "שקיות" מתחת לעיניים, או אובדן והידלדלות הרקמה התת-עורית, והופעת שקעים מתחת לעיניים.

בניתוח עפעף תחתון ניתן לבצע חתך מהחלק הפנימי של העפעף כך שלא נראית צלקת כלל.  במצבים של הסרת עודפי עור, ניתן לבצע חתך מתחת לקו הריסים, כך שהצלקת מינימלית. ההחלטה לגבי הגישה הניתוחית מתבצעת על ידי רופא מומחה לאחר הערכה ובדיקה יסודית ובהתאם לממצאים הקליניים.

ההליך אינו מטשטש קמטים, אך עשוי לטשטש קמטוטים עדינים.

ניתוח משולב – הרמת עפעפיים עליונים ותחתונים

בניתוח משולב, ניתן להרים את העפעפיים העליונים והתחתונים, להעלמת "שקיות" מתחת לעיניים, לשיפור שדה הראייה, ולהחלקת קמטוטים עדינים בצידי העיניים.

מהם יתרונות ניתוח הרמת עפעפיים ?

 • מראה בריא וצעיר
  העלמת "שקיות" מתחת לעין, החלקת קמטוטים בצידי העיניים, וגילוי עיניים פתוחות לרווחה, מייצרים מראה רענן, בריא וצעיר יותר.
 • ראייה טובה יותר
  בניתוח הרמת עפעף עליון מסירים את רקמות העור העודפות שמצמצמות את שדה הראייה.
 • דימוי עצמי משופר
  בזכות הרמת עפעפיים, חל שינוי משמעותי לטובה במראה הפנים. כתוצאה מכך, משתפר מאוד גם הדימוי העצמי.

האם טיפול ניתוח להרמת עפעפיים מתאים לי?

לקבלת פרטים נוספים ותיאום ייעוץ

טופס אסתטיקה

מפרגנים ברשת

ברוניה א. בת 66

"אני מאוד שמחה על הייעוץ האמין שקיבלתי בד"ר לוינגר. יש טיפולים שביקשתי לעשות אך לא המליצו לי לעשותם מפאת גילי המתבגר. תודה רבה לד"ר לוינגר".

גלית ד. בת 51

"קיבלתי שירות מצוין בד"ר לוינגר. החל מפקידות הקבלה המקסימות, דרך המנהלת הרפואית ועד הרופא המקסים והאדיב שטיפל בי. כולם היו כל כך הסברתיים. חוץ מזה, הטיפול שקיבלתי היה מצוין, ואני מתכוונת לחזור".

שריי שמאמי, בת 29

הייתי בסניף חיפה, חייבת לציין שהשירות הוא מעל ומעבר.
עשיתי טיפול ע"י ד"ר ישראלי ריטה, הטיפול הכי מקצועי שקיבלתי, וקיבלתי בעבר.
המנהלת מור מקסימה ואדיבה, דאגה לקבל אותי
מעכשיו לעכשיו, עם חיוך גדול ומקצועיות שיא.
ממליצה בחום , אתן לגמרי תצאו מרוצות ויפות

חני ציון

חני ציון

"ד"ר שי קהת אופיר וורדית היקרים,
עברתי ניתוח עפעפיים עליונים ותחתונים דרך מרפאת לוינגר.
זכיתי ליחס מקצועי ומסור מד"ר קהת ומורדית המקסימה שליוותה אותי גם בפרטים הקטנים. אני רוצה להודות לשניהם על כל מה שנעשה עבורי, שהיו זמינים בכל שעה וגילו סבלנות ואמפתיה. ד"ר שי קהת הוא דוגמא למקצועיות, סבלנות ואדיבות והלוואי והיו עוד כמוך. יישר כח לשניכם"🌺

שאלות ותשובות

 • האם ניתוח להרמת עפעפיים מתאים לי?

  תנאי הכרחי לכל ניתוח פלסטי הוא יציבות נפשית. באסתטיקה ד"ר לוינגר, הרופא המנתח יוודא כי המטופל/ת מבינ/ה, כי שיפור המראה האסתטי בעקבות הרמת עפעפיים לא יגרום לשיפור בתחומים אחרים בחיים. התאמת הניתוח תיעשה לאחר דיון משותף עם הרופא, תוך התחשבות ברצונות ובנתונים גופניים ובריאותיים.
  בשיחת ההתייעצות הראשונית, יסביר הרופא על מהלך הניתוח וסיבוכיו האפשריים, ויבקש לדווח על מצב בריאותי, ניתוחים קודמים, נטילת תרופות ורגישות ידועה לתרופות.

 • כיצד מתבצע ההליך הניתוחי?

  עפעפיים עליונים
  לפני הניתוח, המנתח משרטט את קו החתך לאורך קפל העור בעפעף העליון.
  המנתח מבצע את החתך בגובה אמצע העפעף. כך כשהעין פתוחה החתך (הצלקת) נמצא בתוך הקפל ואינו בולט. המנתח מסיר את עודפי העור ותופר את החתך בתפרים עדינים מאד. לעיתים החתך נמשך מעבר לעפעפיים, אל צידי ארובות העיניים, בין קמטי העור. לרוב, בגלל עור העפעפיים העדין והדק, הצלקת מתאחה ומוסוות היטב, וכמעט שאינה נראית לעין. לעיתים רחוקות, תיתכנה צלקות הנראות למשך זמן רב.

  עפעפיים תחתונים
  בניתוחים המבוצעים בגישה חיצונית (מהעור), קו החתך מבוצע בצמוד לקו הריסים בעפעף התחתון.
  בניתוחים המתבצעים בגישה פנימית החתך מתבצע בחלקו הפנימי של העפעף התחתון, כך שאין צלקת חיצונית. במהלך הניתוח מוסר השומן העודף ועודפי עור במידת הצורך.

  מיד לאחר הניתוח, מניחים רטיות קרות למשך כשעה במטרה להפחית את הבצקות ולהקטין את שטפי הדם התת-עוריים. שחרור מאשפוז מתבצע לרוב ביום הניתוח.

 • כמה זמן נמשך הניתוח?

  הניתוח אורך כשעה.

 • מה עליי לציין בפני הרופא לפני הטיפול?

  יש לדווח על טיפולים אסתטיים קודמים, רגישות לתרופות, תרופות קבועות, נטילת מדללי דם, בעיות לבביות לרבות קוצב לב, בעיות ריאה, קושי או אלרגיה או כל הפרעה אחרת בניתוחים קודמים, מחלות רקע אחרות, נטייה לצלקות, עישון וכל מידע רפואי נוסף שעשוי להיות רלוונטי לניתוח.

 • האם ניתוח הרמת עפעפיים כואב?

  לא. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית מלווה בטשטוש.

 • מהו משך ההחלמה מהטיפול, ומתי אראה שיפור במראה?

  לאחר הניתוח, תיתכן אי נוחות זמנית באזור העיניים וכן שטפי דם ונפיחות. בדרך כלל, ההחלמה יחסית מהירה, ובתוך יומיים עד שלושה ימים ניתן לחזור לשגרת פעילות ביתית קלה. שגרה מלאה מתאפשרת כעבור שלושה עד ארבעה שבועות. שטפי הדם עשויים להיראות גם מספר שבועות.
  הסרת התפרים מתבצעת לרוב לאחר שבוע עד שבועיים.

 • כיצד עליי לנהוג לאחר הטיפול?

  כדי למנוע סיבוכים, יש להימנע מפעילות ספורטיבית ומעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, למשך 3 שבועות מיום הניתוח.

 • מהן תופעות הלוואי או סיבוכים אפשריים לניתוח הרמת עפעפיים?

  • נפיחות ושטפי דם תת-עוריים – תופעות שכיחות, החולפות עם הזמן.
  • התייבשות הלחמית – עקב סגירה חלקית של העפעפיים בשינה. ניתן לטפל בתחליפי דמעות.
  • צלקות – עם הזמן הצלקת מחווירה. תהליך הנמשך עד חצי שנה.
  • הפרשה דמית מהחתכים – בשעות הראשונות שלאחר הניתוח. ניתן להקל בעזרת קומפרסים קרים של קרח.
  • בצקת – נעלמת תוך כשבוע עד שבועיים. ייתכן פרק זמן ממושך יותר.
  • חשיפת הלחמית ולובן העין – עקב בצקת בעפעף הגורמת למשיכת העפעף התחתון כלפי מטה.
  • שארית שקיות שומן – בעבר הסרת שומן מהעפעפיים הייתה חלק בלתי נפרד מהניתוח, והסרה מיותרת של שומן הביאה למראה ארובות עיניים ריקות וחלולות. היום ידוע כי השומן הוא נכס יקר ערך, שמדלדל באופן טבעי עם השנים. משום כך, היום המנתחים מעדיפים את הגישה השמרנית לפיה קל יותר לתקן עודפים, לעומת מצב של חסר.
  • אודם בלחמית – שטף דם והצטברותו ברירית העין, הנספג תוך שבוע עד שבועיים.
  • נפיחות הרירית – תיתכן על רקע רגישות יתר. לרוב הנפיחות חולפת לבד, ולעיתים יש צורך בטיפות.
   סיבוכים נדירים הניתנים לרוב לתיקון ניתוחי: אקטרופיון, צניחת העפעף העליון כתוצאה מפגיעה בשריר הישר העליון, אסימטריה.

  סיבוכים נדירים נוספים, חלקם חולפים באופן ספונטני או בעזרת טיפות: הפרעה בראייה כתוצאה מדמם מאחורי גלגל העין, פזילה או ראייה כפולה, צלקות בולטות, הופעת ציסטות קטנות בשולי העפעף, נטייה לדמעות עקב הפרעה בצינור ניקוז הדמעות, יובש ודלקות בעיניים, פגיעה בזקיקי הריסים ונשירת ריסים.

מאמרים ומחקרים בנושא

אנחנו כאן בשבילך

המומחים שלנו

הרופאים שלנו הם בעלי ניסיון רב שנים באסתטיקה רפואית. כולם מבצעים עבודה מדויקת ועדינה תוך רגישות לרצונך ולצרכיך

חדשות

בחרנו עבורך בטכנולוגיות ובמוצרים החדשניים, היעילים, הבטוחים והאיכותיים ביותר

שירות אישי

אנו מבטיחים לך יחס אישי ברמה הגבוהה ביותר, לצד ליווי ותמיכה ככל שנדרש

דיוק

הפנים שלנו הם האיבר הכי חשוף בגופנו. לכן, כל ינוי חייב להיות מידתי ועדין. מותאם לצרכייך ומתאים לך בדיוק

אסתטיקה

רשת מרפאות אסתטיקה ד"ר לוינגר קמה מתוך מחויבות להנחיל ולהטמיע מצוינות בתחום האסתטיקה בסטנדרט הרפואי הגבוה ביותר, שכל כך מזוהה עם רשת "עיניים" של ד"ר לוינגר. באמצעות שימוש בחומרי הזרקה איכותיים לצד טכנולוגיות מתקדמות ובעזרת צוות רופאים מנוסים, אנחנו כאן כדי לאפשר לך להרגיש ולהיראות טוב.

למידע נוסף
עיניים - סטיקי

*בכפוף לתקנון