*3122

המדריך: כל מה שרצית לדעת על שיטת סמייל החדשה להסרת משקפיים בלייזר!

מהי שיטת סמייל? מה הקשר בין שיטת סמייל ולפרס נובל? למי היא מתאימה? מדוע השיטה מומלצת דווקא לספורטאים ולחיילים קרביים? למה שיטת סמייל מזכירה כיכר לחם? אספנו את כל התשובות לשאלות שלכם על שיטת סמייל. עונה ד"ר עמי הירש, מומחה לרפואת עיניים ומנתח בשיטת סמייל בד"ר לוינגר עיניים

חלפו כמעט ארבעה עשורים מאז ניתוח הלייזר הראשון בעולם לתיקון הראייה, שהביא למהפכה עולמית בתחום הראייה. מאז פותחו טכנולוגיות מתקדמות שהביאו לעלייה בדיוק, ביעילות ובבטיחות הניתוח. כפועל יוצא, גם הפופולריות של הניתוח הלכה וגברה עד כי ההליך הפך לניתוח הבחירה השכיח בעולם. בשורה חדשה בעולם ניתוחי הלייזר לתיקון הראייה הוא ניתוח דור חדש מסוג סמייל, המבוסס על פיתוח טכנולוגיה מהפכנית, שזכתה בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2018.

מהי שיטת סמייל?

שיטת סמייל SMILE היא הליך ניתוחי חדשני מדור חדש להסרת משקפי לייזר, המאפשר טיפול זעיר פולשני מינימלי, מדויק, מהיר, יעיל ובטוח לתיקון הראייה, ללא שימוש בסכין. בהליך זה, לייזר משוכלל מאפשר חיתוך פיסה דקיקה מתוך הקרנית, ללא "מגע" עם החלק החיצוני והתחושתי של הקרנית.

מה הקשר בין שיטת סמייל ופרס נובל?

בשנת 2018, ד"ר ז'רארד מורו ודונה סטריקלנד קיבלו פרס נובל על טכנולוגיה ליצירת פולסי לייזר קצרים בעוצמה גבוהה. להגברת פולס הלייזר שימושים רבים, בהם כמובן גם ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. שיטת סמייל מבוססת על הטכנולוגיה זוכת פרס הנובל.

כיצד מתבצע ניתוח סמייל?

הניתוח מתבצע במספר שלבים: בתחילה, מערכת מתוחכמת מחשבת, בהתאם לליקוי הראייה, את עובי וצורת שכבת הקרנית הפנימית שקרן הלייזר נדרשת לחתוך. במצב של קוצר ראייה החיתוך מתבצע בצורת דיסק, לצורך שיטוח הקרנית, שצורתה כחרוט.

בשלב השני, המנתח נעזר בקרן לייזר כדי לחתוך את הרקמה מהחלק הפנימי בקרנית, תוך פגיעה מינימלית בחלק החיצוני של הקרנית. בשלב הבא, המנתח חורץ פתח זעיר של כ-2 מ"מ בהיקף הקרנית ושולף מבעד הפתח את שכבת הקרנית הפנימית, בעזרת פינצטה ייעודית.

כדי להבין בצורה ברורה יותר את ההליך, ניתן להשוות את ניתוח סמייל להוצאת החלק הלבן, הרך והפנימי מתוך כיכר לחם, מבעד לפתח צר, כך שהלחם נראה שלם. באותו אופן, גם המנתח שולף, מבעד לחתך צר, את החלק הפנימי של הקרנית שנחתך באמצעות הלייזר.

האם ניתוח סמייל הוא הליך בטוח?

בזכות שימוש בלייזר מתקדם, מתאפשרות רמות דיוק, יעילות ובטיחות גבוהות. הייחודיות בשיטה היא שבגלל שכמעט ואין מגע עם החלק החיצוני העצבי-תחושתי של הקרנית, לאחר ההליך, העין נראית "שקטה", ללא אדמומיות או שטפי דם, ונדמה כי המטופל כלל לא עבר ניתוח.

מה ההבדל בין ניתוח סמייל לבין שיטות וותיקות יותר להסרת משקפיים בלייזר?

החידוש בשיטת סמייל הוא שבניגוד לשיטות הוותיקות יותר, בהן אינטראלסיק, לאסק ו-PRK, לא מבוצע שיוף של הקרנית וגם לא יוצרים חלון טיפולי בקרנית כדי לשייף את החלק הפנימי של הקרנית. בשיטה זו הלייזר עובר דרך החלק החיצוני של הקרנית ומטפל בחלק הפנימי שלה. היתרון בשיטה זו הוא שבגלל שהקרנית אינה נפגעת, היא נשארת כמקשה אחת ושומרת על החוזק שלה.

מהו מכשיר הלייזר שבאמצעותו נעזרים בניתוח סמייל?

בניתוח סמייל משתמשים במכשיר הלייזר המתקדם והמהיר בעולם  ויזומקס 800 מבית ZEISS, באישור ה- FDA – מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

כמה זמן נמשך ניתוח סמייל?

קרן הלייזר מאפשרת חיתוך של הקרנית הנמשך בין 7 עד 9 שניות בלבד. משך ההליך הניתוחי הוא 3 דקות בלבד לכל עין.

היכן ניתן לעבור ניתוח בשיטת סמייל?

הניתוח נערך באופן בלעדי ברשת המרכזים הרפואיים ד"ר לוינגר עיניים.

מי מומחה לבצע ניתוח בשיטת סמייל?

בניתוחי תיקון ראייה להסרת משקפיים נדרשת מומחיות ברפואת עיניים בתחום הקרנית. רופאי העיניים, המבצעים ניתוחים בשיטת סמייל, נדרשים להכשרה מיוחדת במיכשור הלייזר של שיטת סמייל.

למי מתאים ניתוח סמייל?

ניתוח סמייל עשוי להתאים למתמודדים עם קוצר ראייה ו/או צילינדר, עם מספר יציב במשך חצי שנה. כמו כן, תיתכן התאמה לסובלים מבעיות בקרנית עקב שימוש יתר בעדשות מגע, ולאנשים פעילים פיזית, בהם: ספורטאים,  לוחמים, שוטרים ועוד.

Laser,And,Young,Woman,,Closeup,Of,Eye.,Visiting,Ophthalmologist,For

האם הניתוח מתאים גם לבעלי רוחק הראייה?

עדיין לא, אולם לקראת סוף 2024, ה-FDA – מנהל המזון והתרופות האמריקאי עתיד לאשר את ההליך גם לבעלי רוחק הראייה.

מדוע שיטת סמייל עשויה להתאים לאנשים שעוסקים בספורט או לחיילים קרביים?

הקרנית בשיטה זו נשארת שלמה, יציבה וחזקה לאחר הניתוח, ולכן אין חשש מניתוק החלק החיצוני של הקרנית בעת חבלה. כיוון שכך, אנשים שעוסקים בספורט חבלתי, כמו חיילים קרביים, מועמדים לשירות בצה"ל שרוצים להעלות פרופיל או ספורטאים בתחום אומנויות לחימה, יכולים לחזור לשגרה כבר בתוך שבוע לאחר ניתוח בשיטת סמייל.

כיצד נבדקת התאמה לניתוח סמייל?

כדי לוודא שהניתוח יימצא יעיל ובטוח לעיניים, נערכת סדרת בדיקות התאמה הנמשכת כ-3 שעות וכוללת: בדיקות של עובי הקרנית, מספר (מצב אופטי), טופוגרפיות של הקרנית, לחץ תוך-עיני, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כמו יובש בעיניים.

האם הניתוח מתבצע בשתי העיניים?

כן! אין מניעה מלנתח את שתי העיניים, בזכות פרופיל בטיחותי גבוה.

האם הניתוח כואב?

הניתוח נערך בהרדמה מקומית לאחר הזלפת טיפות אלחוש לעין, כך שבמהלך הניתוח אין שום תחושת כאב.

תוך כמה זמן מחלימים מהניתוח?

כיוון שהניתוח פוגע בחלק מאוד צר של היקף הקרנית (חתך של 2 עד 4 מ"מ), ההתאוששות מהניתוח וההחלמה מהירות מאוד. יתרה מכך, העצבוב בחלק החיצוני של קרנית לא נפגע, ולכן לאחר התפוגגות ההרדמה, המטופל יחוש אי נוחות לפרק זמן קצר מאוד הנמדד בשעות בודדות.

האם ייתכנו תופעות לוואי או סיבוכים כתוצאה מהניתוח?

צריבה, יובש, תחושת גוף זר, אי נוחות בעיניים, וראייה מטושטשת לקרוב הם תופעות לוואי נפוצות החולפות מאליהן. סיבוכים בניתוח זה נדירים מאוד, ובכללם זיהום, וניתנים למניעה אם מקפידים על מילוי הוראות הרופא לפני הניתוח ולאחריו.

האם אני יכול/ה לדרוש מהמנתח ניתוח מסוג סמייל?

ניתוח סמייל אינו מתאים לכל אחד, ולכן רק הרופא המטפל יכול להמליץ על ההליך.

לזימון תור ל השאירו פרטים או צרו קשר

*3122
טופס ליד עם איזור וקופ"ח

לשיתוף הפוסט

פוסטים קשורים

בחזרה לבלוג »
זימון תורים
עיניים - סטיקי