*3122

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר למלש"בים – האם נמצא הפתרון להעלאת הפרופיל ולחלום הקרבי?

האם ידעתם שלקויות ראיה מסוגים שונים יכולות להוריד את הפרופיל של מועמדים לגיוס לשירות הביטחון (מלש"בים) לפרופיל רפואי שנע בין 64- 45? המשמעות היא העדר כשירות לשירות קרבי ברוב היחידות הלוחמות, ובפרט לשירות טייס המחייב פרופיל 97. לא קשה להבין את ההיגיון שבדבר שכן ראייה טובה חיונית לחיילים וחיילות במיוחד במצבי לחימה. אז האם ליקויי ראייה אצל צעירות וצעירים משמעותם בהכרח ויתור על החלום הקרבי? התשובה היא – לא. במקרים רבים, ישנו פתרון!

 

צעירים רבים סובלים מליקויי ראייה מסוגים וברמות שונות ונדרשים להרכיב משקפיים או עדשות מגע כעניין שבשגרה. אפשר היה לחשוב שבזה תם חלומם של רבים ורבות לשירות קרבי משמעותי או להתברג כלוחמות ולוחמים ביחידות המובחרות ביותר בצה"ל, כפי שהיו רוצים. עם זאת, החדשות הטובות הן שבעידן הנוכחי ובחסות נפלאות הטכנולוגיה, עולם רפואת העיניים מציע לא מעט אפשרויות לתקן לקויות ראייה ולשפר את הפרופיל הרפואי הצבאי בהתאם עד כדי קבלה ליחידות המובחרות ביותר. המומחים של רשת המרכזים הרפואיים ' ד"ר לוינגר עיניים ' עושים סדר בעניינים ומכינים אתכם לשירות משמעותי.

 

ניתוח  הסרת משקפיים בלייזר למלש"בים

ניתוח לייזר למלש"בים, אשר מבוצע במגוון שיטות כמו למשל PRK, אינטראלאסיק או סמייל , מאפשר תיקון רוחק ראייה, קוצר ראייה ואסטיגמציה (הידועה בכינויה 'צילינדר'),, מה שמאפשר לצמצם את התלות באופן מלא וקבוע ולעבור לשגרת יומיום נטולת עזרי ראייה לחלוטין, גם אם לפני כן לא יכולתם לזוז בלי המשקפיים.

עבור מלש"בים המשמעות היא שיפור משמעותי  בחדות  ואיכות הראייה, הסרת המגבלה והתלות במשקפיי ראייה או עדשות המגע,  העלאת הפרופיל הצבאי ופתיחת ההזדמנות לגיוס ליחידות קרביות מובחרות. במקרים רבים, מדובר פשוט בהגשמת החלום. עם זאת, יש מספר דברים שאתם צרכים לדעת לפני ביצוע ניתוח לייזר למלש"בים כמו למשל שלא כולם יכולים להימצא מתאימים לביצוע ניתוח מהסוג הזה. מייד נסקור את המקרים השונים ונבין למי הניתוח מתאים ויכול להיות פיתרון מושלם להעלאת הפרופיל לקראת הגיוס, ומי לא נכלל על קבוצה זו ומדוע.

נבין מהי בדיקת התאמה לניתוח לייזר למלש"בים שבעקבותיה נקבע מי אכן יכול להימצא מתאים.

 

לא כל אחד מתאים לניתוח לייזר למלש"בים

כ-30% מהמועמדים לניתוח לייזר למלש"בים ימצאו את עצמם לא מתאימים לאחר בדיקת התאמה. בדיקת התאמה היא בדיקה הנערכת על ידי רופא עיניים לצורך היכרות עם מצבו הבריאותי של המועמד, מצב ראייתו ובכלל זה הערכת הלחץ התוך עיני, הקרנית, חדות ואיכות הראייה וכו' וכן בחינת האפשרות האם המועמד מתאים לניתוח לייזר לתיקון ראייתו ואם כן, מהי השיטה המתאימה ביותר עבורו.

לא ניתן לעבור ניתוח מסוג זה מבלי לעבור תחילה בדיקת התאמה כאמור. על מנת שרופא העיניים יוכל להעריך את מצב ראייתו של המועמד על האחרון לעבור סדרה של בדיקות עיניים מקיפות כמו בדיקה  מקיפה אצל אופטומטריסט, סקירת הקרנית, בדיקת לחץ תוך עיני, בירור מחלות עיניים, , צילום עיניים וכו'.

עוד חשוב לציין כי מלבד מצב ראייתו של המועמד, ישנן שני תנאי סף נוספים לעריכת ניתוח מסוג זה והם:
1. המועמד בגיל 18 ומעלה.
2. מספר ראייתו לא השתנה בחצי שנה לפני הניתוח.

בדיקת התאמה מקצועית ומקיפה נערכת ברשת המרכזים הרפואיים ' ד"ר לוינגר עיניים ' .

 

תזמון ניתוח הסרת משקפיים  בלייזר למלש"בים

מהסיבות הללו שאלת התזמון של עריכת הניתוח היא קריטית. במצב כזה מומלץ לעדכן מראש את לשכת הגיוס על מנת שניתן יהיה לקחת את כל השיקולים בחשבון לרבות מצב העיניים, דרישת צה"ל והיחידות הקרביות.

לרוב, תנתן דחיית שירות לשלושה חודשים לאחר הניתוח  מטעם הצבא, ובתומם , לאחר בדיקת ראייה יועלה הפרופיל.

ומה קורה אם חלה הידרדרות בראייה במהלך השירות הקרבי?

במידה וחלה הידרדרות בראייה במהלך השירות הצבאי קיימת אפשרות לבצע בדיקת התאמה ולבחון אפשרות של ביצוע ניתוח לייזר לתיקון ההידרדרות, על מנת שלאחר ביצוע הניתוח ניתן יהיה לחזור לשירות הרגיל.

בנסיבות מסוימות צה"ל אף  עשוי לממן את הניתוח למשל במקרה של פגיעה בקרנית או אי סבילות לעדשות מגע וכו'. את הבדיקה לאפשרות מימון הניתוח יש לעשות מול הגורמים המתאימים בצה"ל.

 

מה עושה מי שנמצא כלא מתאים לניתוח?

קיימות אלטרנטיבות נוספות לביצוע תיקוני ראייה שלא בדרך הנפוצה והפופולרית באמצעות לייזר. אחת מהן היא השתלת עדשה תוך עינית. ניתוח זה מתאים לבעלי מספרים גבוהים במיוחד ו/או קרנית דקה .מה זה אומר? באמצעות פתח קטן בקרנית המבוצע בניתוח, מוחדרת ומושתלת  עדשה מלאכותית אל תוך עיניו של המנותח לצמיתות המותאמת אישית למספרים של המטופל. עם זאת, מדובר בניתוח הפיך שכן ניתן לבצע הסרה והחלפה של העדשה המושתלת במידת הצורך. מדובר בניתוח יעיל בעל תוצאות מעולות.

 

הסיכויים והסיכונים

ניתוח הסרת משקפיים  בלייזר למלש"בים נחשב לניתוח בטוח בעל תוצאות מצוינות וסיכויי הצלחה גבוהים. יחד עם זאת, עדיין מדובר בניתוח בעל סיכונים שכדאי להכיר מראש.

חשוב לציין כי על אף ההנחה המוטעית,  לא ניתן לאבד ראייה כתוצאה מניתוח לייזר בעיניים.

עוד חשוב להכיר את תופעות הלוואי הנפוצות כמו למשל רגישות לאור, יובש בעיניים,  הילות ,סינוורים ודמע. עוצמת תופעות הלוואי משתנה מהאחד לשני. כמו כן תופעות הלוואי הן זמניות וחולפות ללא התערבות חיצונית.  טיפול ביובש יטופל על ידי טיפות עיניים ( דמעות מלאכותיות) .

הסיכון העיקרי הוא זיהום, שניתן למנוע כאשר מקפידים על הטיפול התרופתי שהרופא ינחה.בכל מצב מומלץ וחשוב להגיע לבדיקת מעקב אצל הרופא המנתח.

חשוב להדגיש שמדובר בניתוח בטוח אשר נפוץ ברחבי העולם מעל 30 שנה וכי השיטות, הטכניקות והמכשור המתקדם לא מפסיקים להשתכלל ולהתקדם עם התפתחות הטכנולוגיה.

 

איך ניתן למקסם את תוצאות הניתוח?

ראשית, על ידי בחירת מנתח מנוסה ומיומן. כמובן  שבחירת מנתח העיניים היא חשובה מאוד. ככל שהמנתח  מנוסה יותר, כך הסיכוי להצלחת הניתוח גדל.

שנית, בחירת מרכז רפואי מנוסה ומקצועי עם מערכת בדיקות מקצועית, טכנולוגיה וציוד מתקדמים וצוות מנוסה .

שלישית, תחזוקה, ביקורת והקפדה על ההנחיות לאחר הניתוח. הגעה לביקורת לאחר ניתוח והקפדה על הטיפול וההוראות שניתנו לאחר הניתוח, כולל נטילת טיפות עיניים למניעת זיהומים. מדובר בחלק חשוב מאוד שיכול מאוד להשפיע על הצלחת הניתוח.

 

לסיכום

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר למלש"בים מהווה אפשרות טובה למי שמעוניין להתגייס ליחידות קרביות ו/או לטייס אשר דורשות פרופיל רפואי גבוה ואשר אפשרות זו נמנעת ממנו כתוצאה מלקות ראייה. פנו אל רשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים' לקבלת מידע נוסף ותיאום בדיקת התאמה.

 

 

לזימון תור ל השאירו פרטים או צרו קשר

*3122
טופס ליד עם איזור וקופ"ח

לשיתוף הפוסט

פוסטים קשורים

בחזרה לבלוג »
זימון תורים
עיניים - סטיקי