*3122

דיופטר – מה שמסתתר מאחורי מספר העדשה שלכם

יכול להיות ששמעתם את המושג 'דיופטר' אצל האופטימטריסט כשביקשתם להתאים משקפי ראייה, או שהוא בכלל מוכר לכם כמספר העדשה שלכם. אבל שאלה מעניינת היא מה המשמעות של יחידת המידה דיופטר?

 במאמר זה נענה על השאלות הבאות: מה זה דיופטר? מה מבטא הערך המספרי של דיופטר? מה משמעות של דיופטר בתיקון הראייה? איך בא דיופטר לידי ביטוי במשקפי ראייה ועדשות מגע? ואיזה עוד תחום, שלא קשור לעדשת העין, עושה שימוש ביחידה המידה דיופטר? (רמז: זה כן קשור לעדשה מסוג אחר). שאלנו את המומחים של רשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים' בהובלת ד"ר שמואל לוינגר את כל השאלות אודות דיופטר.

 

מה זה דיופטר?

דיופטר (לעתים קרובות מסומנת באות "D") היא יחידת מדידה המשמשת לכימות הכוח האופטי (כוח התשבורת) של העדשה, כלומר ליכולת של העדשה לשבור את קרני האור. במילים אחרות, דיופטר מודד את היכולת של העדשה לכופף את קרני האור.

מה מבטא הערך המספרי של דיופטר 1? דיופטר אחד מבטא את הכושר של העדשה להביא קרני אור מקבילות שעברו דרכה למוקד בנקודה במרחק של 1 מטר מהעדשה. מספר גבוה של דיופטר מבטא עדשה חזקה המביאה את קרני האור למוקד בנקודה קרובה יותר. כלומר, מספר דיופטר מבטא את אורך המוקד של העדשה במטרים.

 

מה משמעות של דיופטר בתיקון הראייה?

בתחום האופטומטריה ורפואת העיניים, לדיופטר תפקיד מכריע בתיקון הראייה. כאמור,  דיופטר משמש למדידת שגיאת השבירה של העין, המעידה על מידת הסטייה מראייה תקינה. כלומר עדשות עם ערכי דיופטר מתאימים יסייעו לתקן שגיאות שבירה כגון קוצר ראייה, היפראופיה (רוחק ראייה) ואסטיגמציה (צילינדר).

 

איך בא דיופטר לידי ביטוי במשקפי ראייה ועדשות מגע?

משקפי ראייה ועדשות מגע מותאמים במדויק על ידי אופטומטריסטים כדי לפצות על שגיאות שבירה בעין. כלומר, לאחר שאדם ערך בדיקה, האופטומטריסט ירשום לו עדשות עם ערכי דיופטר ספציפיים המותאמים לצרכי הראייה הייחודיים שלו והרכבתם תשנה ביעילות את נתיב האור הנכנס לעין, ויבטיחו ראייה ברורה וממוקדת.

 

הנה מספר דוגמאות שיעזרו להבין את המשמעות של דיופטר בתיקון ראייה לפי השגיאות השונות:

דוגמא 1 – במקרה של קוצר ראייה- אדם הסובל מקוצר ראייה עשוי לדרוש עדשות עם ערכי דיופטר שליליים כדי להסיט את קרני האור הנכנסות, ולהביא לפוקוס של עצמים מרוחקים על הרשתית.

דוגמא 2 – במקרה של רוחק ראייה- אדם הסובל מרוחק ראייה עשוי לדרוש עדשות עם ערכי דיופטר חיוביים על מנת לכופף ביעילות את קרני האור הנכנסות ולהביא את נקודת המוקד קדימה אל הרשתית ובכך לספק ראייה ברורה לאובייקטים רחוקים וקרובים כאחד.

דוגמא 3 – במקרה של אסטיגמציה- אסטיגמציה היא מצב יותר מורכב מקוצר ראייה ורוחק ראייה שכן היא מתרחשת כאשר לקרנית או לעדשה יש מספר מוקדים, וכתוצאה מכך דרגות שונות של כוח שבירה במרידיאנים שונים. כדי לתקן אסטיגמציה, נעשה שימוש בעדשות גליליות בנוסף לעדשות כדוריות.

לדוגמא אדם שסובל מאסטיגמציה, יכול האופטימטריסט לקבוע לאחר בדיקה שיש לו שגיאת שבירה של -2.00 דיופטר לקוצר ראייה ו-1.50 דיופטר לאסטיגמציה. ועדיין התיאור הנ"ל לא מדויק מספיק. על האופטימטריסט יהיה לציין בנוסף גם ציר ספציפי, המציין את כיוון המרידיאן שבו האסטיגמציה בולטת ביותר, למשל בציר של 90 מעלות.

למעשה מדידות הדיופטר הקשורות לתיקון אסטיגמציה מאפשרות לרשום במדויק עדשות המטפלות בשגיאות שבירה כדוריות וגליליות, ובכך לשפר את הבהירות החזותית ולהפחית את העיוות עבור אנשים הסובלים מאסטיגמציה.

 

דיופטר לא רק בתחום האופטומטריה

גם תחום הצילום משתמש בדיופטרים למדידת הכוח האופטי של עדשות המצלמה. בתחום הזה, דיופטר מצביע על היכולת של העדשה למקד אור אל חיישן המצלמה, ומשפיע על גורמים כמו חדות התמונה ועומק השדה. לעתים קרובות, כדי להשיג אפקט צילום רצוי, כגון לכידת נושאים בפוקוס חד או יצירת רקע מטושטש (בוקה), צלמים יבחרו בעדשות עם ערכי דיופטר ספציפיים.

 

לסיכום

במאמר זה ראינו שדיופטר הוא לא רק מספר. בתחום הראייה והאופטיקה, יחידת המידה דיופטר ממלאת תפקיד מרכזי בדרך אל תיקון שגיאות ראייה והתאמת עדשות מגע ייחודיות למטופל/ת הספציפיים בהתאם לצרכים האישיים של כל אחד ואחת. הבנת המשמעות שמאחורי יחידת המידה דיופטר מסייעת למטופלים לקבל החלטות מושכלות בבחירת עזרי ראייה. פנו אל רשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים' בניהולו של ד"ר שמואל לוינגר לפגישת ייעוץ.

לזימון תור ל השאירו פרטים או צרו קשר

*3122
טופס ליד עם איזור וקופ"ח

לשיתוף הפוסט

פוסטים קשורים

בחזרה לבלוג »
זימון תורים
עיניים - סטיקי